|

بارش‌های بهاری کم‌بارشی نیمه شمالی کشور را جبران نمی‌‌کند

مقام مسئول سازمان هواشناسی با اعلام این‌که استان تهران در سومین سال خشکسالی به سر می‌برد، گفت:کم‌بارشی نیمه شمالی کشور با بارش‌های بهار آینده جبران نمی‌شود.

بارش‌های بهاری کم‌بارشی نیمه شمالی کشور را جبران نمی‌‌کند
کد مطلب : 36862

احد وظیفه رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی درباره وضعیت آب‌گیری سدهای استان تهران در پی بارش‌های زمستانی اظهار کرد: مطابق آمار وزارت نیرو مجموع 5 سد استان تهران 231 میلیون متر مکعب آب را ذخیره کرده است.

وی با اشاره به پر شدگی 12 درصدی سدهای تهران، افزود: این میزان آب گیری نسبت به سال قبل 26 درصد کمتر است و استان تهران در سومین سال پیاپی خشکسالی قرار دارد. میزان بارندگی استان تهران تاکنون به 80 میلیمتر رسیده، این در حالی است که این استان باید به 135 میلیمتر بارش دریافت می‌کرد.

وی افزود: به این ترتیب بارش این استان به 56 میلیمتر رسیده و پایتخت تا کنون 41 درصد کمتر از نرمال بارندگی دریافت کرده است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه حوضه آبی دو استان البرز و تهران مشترک است و سد امیرکبیر آب این دو استان را تامین می‌کند، استان البرز نیز 115 میلیمتر بارندگی دریافت کرده که 68 میلیمتر یعنی 37 درصد کمتر از نرمال است.

وظیفه درباره پیش‌بینی میزان بارش‌ها در سال آینده و نیمه دوم سال آبی گفت: مدل‌های پیش‌بینی فصلی حاکی از آن است که کم‌بارشی‌های نیمه شمالی کشور در فصل بهار نیز جبران نشود و شرایط خشکسالی ادامه یابد اما نیمه جنوبی کشور پر بارش‌ خواهد شد و بیشتر استان‌های این بخش بارش‌های در حد نرمال و فراتر از نرمال دریافت خواهند کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین