|

فرش قرمز ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه پتروشیمی

معاون وزیر نفت اظهار کرد: سیاست ما این است که برای هر کشوری که بخواهد در صنعت پتروشیمی سرمایه‌ گذاری کند فرش قرمز پهن کرده‌ایم چه عربستانی‌ها، چینی‌ها، اروپایی‌ها و یا روس‌ها بخواهند در ایران سرمایه‌گذاری کنند مشتاق هستیم. در شرایط کنونی نشان دادیم که می‌توانیم با کمک یکدیگر مشکلات را رفع کنیم.

فرش قرمز ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه پتروشیمی
کد مطلب : 39864

مرتضی شاهمیرزایی امروز در حاشیه هفدهم نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاس در نشستی خبری در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر مذاکرات انجام شده با سفرای عربستان سعودی و ژاپن اظهار کرد: سیاست دولت سیزدهم توسعه دیپلماسی با کشورهای هم‌پیمان به ویژه کشورهای دوست و همسایه است از این‌رو پیمان‌های منطقه‌ای که در این دولت منعقد شده است، می‌تواند در بازارسازی صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار گیرد.

وی اضافه کرد: ۲۰ سفیر در مراسم افتتاح هفدهمین نمایشگاه ایران پلاس حضور داشتند و طی دو روز گذشته سفیر عربستان سعودی از نمایشگاه بازدید کرد و از نزدیک در جریان تحولات پتروشیمی قرار گرفت و مذاکرات خوبی میان ایران و عربستان سعودی انجام شد که نتایج آن به زودی مشخص می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این‌که تعدادی از سفرای اروپایی نیز از نمایشگاه ایران پلاس بازدید کردند، تصریح کرد: محور مذاکرات انجام شده مبنی بر زمینه‌سازی صادرات محصولات پتروشیمی ایران به این کشورها تبادل خدمات فنی و مهندسی و صدور کاتالیست ایرانی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه بازدید سفرا از نمایشگاه به این معناست که ایجاد فضای ارعاب تحریم علیه ایران دیگر خریدار ندارد، تصریح کرد: ایران و عربستان سعودی از ظرفیت‌های بالایی در بخش پتروشیمی و نفت برخودارند و انتظار توسعه روابط دو کشور را در این حوزه داریم.

شاهمیرزایی در خصوص همکاری ایران با روس‌ها گفت: ایران هم دریافت کننده خدمات و هم صادرکننده آن است. فعالان صنعت شیمیایی روس نیز تمایل به همکاری با ایران دارند.

وی در زمینه ظرفیت نصب‌شده صنعت پتروشیمی و ظرفیت تولید پلیمر تا پایان دولت سیزدهم اظهار کرد: ظرفیت نصب‌شده صنعت پتروشیمی هم‌اکنون سالانه ۹۲ میلیون تن و تولید واقعی ۷۲ میلیون تن است. صنعت پتروشیمی ایران در سال ۱۴۰۰ تولید ۶۵.۴ میلیون تن را ثبت کرد و سال ۱۴۰۱ با ظرفیت نصب‌شده نزدیک به ۹۰ میلیون تن، ۷۰ میلیون تن تولید واقعی بود که فاصله میان ظرفیت نصب‌شده و تولید واقعی به دلیل تعمیرات اساسی، تأمین خوراک در فصل زمستان و درگیر بودن بیش از ۲۲ استان کشور با برودت هوا بود.

شاهمیرزایی با بیان اینکه هم‌اکنون نزدیک به ۸.۸ میلیون تن انواع پلیمر در کشور تولید می‌شود، اظهار کرد: بر اساس برنامه هفتم توسعه قرار است ظرفیت تولید پلیمر به ۱۹ میلیون تن افزایش یابد که تمام این ظرفیت از سوی بخش خصوصی اجرا خواهد شد. بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده تا پایان دولت سیزدهم، ظرفیت تولید پلیمر به ۱۱ میلیون تن می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به توسعه سریع صنعت پتروشیمی از محصولات پایه به سمت انتهای زنجیره ارزش در دولت سیزدهم گفت: تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی شعار نیست؛ به‌عنوان راهبردی تخلف‌ناپذیر یک تکلیف، برنامه و وظیفه است که همکارانم با همه توان بر تحقق آن متمرکز شده‌اند.

وی با بیان اینکه برنامه هفتم توسعه در حوزه پتروشیمی از پیش‌تر آماده بود و برنامه هشتم توسعه نیز تدوین شده است، اظهار کرد: طرح‌های توسعه‌ای برای تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد واحدهای جدید برای متنوع کردن سبد محصولات پتروشیمی ایران برنامه‌ریزی شده است. در آغاز انقلاب اسلامی محصولات انگشت‌شماری در صنعت پتروشیمی تولید می‌شد اما امروز ۵۵۰ گرید انواع محصول پتروشیمی در کشور تولید و به خریداران و مشتریان داخل و خارج عرضه می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان اینکه پارسال عمده نیاز صنایع داخلی به محصولات پتروشیمی معادل ۱۰ میلیارد دلار تأمین شد، اظهار کرد: حرکت سریع و عمودی از محصولات پایه به سمت انتهای زنجیره ارزش صنعت شعار نیست؛ یک تکلیف، برنامه و وظیفه است و راهبردی تخلف‌ناپذیر است و همه همکاران من با همه توان برای دست یافتن به این راهبرد متمرکز شده‌اند.

شاهمیرزایی با تأکید بر اینکه تولید محصولات متنوع مورد نیاز صنایع مختلف در کشور در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، گفت: بر اساس بررسی‌ها، ۶۳ درصد واحدهای صنایع تکمیلی مشکل تأمین سرمایه در گردش داشتند که شرکت ملی صنایع پتروشیمی با استفاده از سیاست فروش اعتباری محصولات به این شرکت‌ها کمک کرد و ده‌ها هزار میلیارد تومان از این طریق برای این صنایع تأمین شد.

وی با بیان اینکه بر این اساس، ۲۸ هزار میلیارد تومان محصول پتروشیمی به‌صورت اعتباری هدیه شرکت‌های پتروشیمی بر اساس تکلیف شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پنج ماه اخیر بوده است که تحول بزرگی را در واحدهای تکمیلی ایجاد کرده است، گفت: در این مسیر، صنعت پتروشیمی شاگرد اول صنایع دیگر شد و قرار است این شیوه در دیگر صنایع الگو شود.

شاهمیرزایی با بیان اینکه تکمیل زنجیره ارزش به‌ عنوان برنامه‌محوری و اصل تخلف‌ناپذیر در دستور کار قرار دارد و همه بخش‌ها ملزم برای پیگیری آن هستند، اظهار کرد: باید در همه بخش‌های صنعت پتروشیمی از کاتالیست، آغازگر و جاذب‌ها تا کالا و تجهیزات و مراحل بهره‌برداری برای داشتن صنعتی پویا و چرخه کامل صنعت، خودکفا باشیم.

وی به توسعه دیپلماسی انرژی در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: برنامه فعالیت در پتروشیمی‌های فراسرزمینی به جد پیگیری می‌شود و موفقیت‌های خوبی در این باره ثبت شده است. با گسترش روابط با کشورهای همسایه و همسو، دیگر کشورها خواستار تأمین کاتالیست‌ها و تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز از ایران شده‌اند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خاموشی فلرهای اندک در پتروشیمی‌ها و مدیریت کردن را از جمله برنامه‌های زیست محیطی‌ در دستور کار، عنوان کرد و افزود: بیش از نیمی از فضای صنعت پتروشیمی به فضای سبز اختصاص داده شده و پساب‌ها در مجتمع‌های پتروشیمی بازیافت و به‌ عنوان آب صنعتی در واحدها استفاده می‌شود.

شاهمیرزایی  در ادامه با بیان اینکه امروز ظرفیت صنعت پتروشیمی ایران به ۹۲ میلیون تن در سال رسیده است، اظهار کرد: برای بومی‌سازی ۱۰۰ درصد کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی برنامه ریزی شده و سیاستی که در دولت سیزدهم در برنامه قرار گرفته حرکت به سمت تکمیل زنجیره ارزش است که در این زمینه ده‌ها میلیارد دلار تفاهم نامه امضا شده که به زودی یک‌به‌یک به قرارداد تبدیل خواهند شد.

وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی بالنده‌ترین صنعت دنیاست و در رتبه نخست قرار دارد، گفت: ظرفیت تولید این صنعت به همت متخصصان داخلی از مقدار بسیار کم در ابتدای انقلاب هم‌اکنون به بیش از سالانه ۹۲ میلیون تن افزایش یافته است. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی صنعت پتروشیمی ۱۰۰ درصد وابسته بود، اما امروز در بیشتر موارد از جمله کاتالیست‌ها، کالا و تجهیزات و مراحل راه‌اندازی و بهره‌برداری خودکفا هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: از سیاست‌های دولت مردمی امضای بیش از ده‌ها میلیارد دلار تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعت نفت بوده که بخشی از آن انجام و بخشی در حال انجام است. این سیاست در صنعت پتروشیمی هم دنبال و سرمایه‌گذاری‌های مطلوبی در این بخش می‌شود.

شاهمیرزایی با بیان اینکه برنامه هفتم توسعه در حوزه پتروشیمی از پیش‌تر آماده بود و برنامه هشتم توسعه نیز تدوین شده است، ادامه داد: طرح‌های توسعه‌ای برای تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد واحدهای جدید برای متنوع کردن سبد محصولات پتروشیمی ایران برنامه‌ریزی شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین