|

طلا

بهترین زمان برای خرید طلا | طلای آب شده بخریم یا سکه؟

امروز هر قطعه سکه تمام یک میلیون تومان نسبت به روز شنبه کاهش قیمت داشته است همچنین در پایان معاملات امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳ میلیون و ۶۵ هزار تومان شد که نسبت به روز شنبه کاهش ۱۳۵ هزار تومانی داشته است.

بهترین زمان برای خرید طلا | طلای آب شده بخریم یا سکه؟
کد مطلب : 43386

خبرنگار: علی طاهری

قیمت طلا و سکه امروز ۳ فرودین کاهش یافت؛ با کاهش انس جهانی و افت قیمت دلار روند کاهشی قیمت طلا و سکه نیز ادامه دارد؛ امروز هر قطعه سکه تمام یک میلیون تومان نسبت به روز شنبه کاهش قیمت داشته است همچنین در پایان معاملات امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳ میلیون و ۶۵ هزار تومان شد که نسبت به روز شنبه کاهش ۱۳۵ هزار تومانی داشته است.

طلای آب شده بخریم یا سکه؟

 پیش‌بینی قیمت طلا ۲۴ اسفند ماهکاهش قیمت انس جهانی طلا و نرخ ارز قیمت طلا را کاهش داده است؛ هر مثقال طلا امروز نسبت به اول ۵۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته است؛ کاهشی که از دو عامل یاد شده اثر پذیرفته است؛ اما از طرف دیگر قیمت نیم سکه به دلیل رشد تقاضا افزایش یافته است محمد کشتی آرای دلیل این افزایش را رشد حباب سکه عنوان کرد.

بازار طلا همچنان قابل پیش بینی نیست؛ البته به نظر می رسد با شروع فروردین اگر در نرخ ارز و قیمت انس تغییراتی محسوسی رخ ندهد آرامش به بازار بازگردد. برای روزهای پایانی سال با توجه به رشد تقاضا انتظار کاهش قیمت سکه کمی دور از ذهن است اما قیمت طلا ممکن است با کاهش بیشتر نرخ ارز و انس جهانی باز هم کمتر شود.

چه عواملی بر قیمت طلا تاثیر می‌گذارد؟قیمت طلا در بازار ایران از دو عامل اصلی انس جهانی و نرخ ارز اثر می‌پذیرد. هر مثقال طلای آب شده بر اساس قیمت یک انس طلا ضرب در قیمت روز یک دلار تقسیم بر عدد ۹.۵۷۴۲ به دست می‌آید. بنابراین این دو عامل یعنی انس و دلار اصلی‌ترین شاخص‌های تغییر قیمت‌ها در بازار طلا است. البته این رقم برای قیمت طلای ۱۷ عیار است.

عامل سومی نیز در بازار طلا وجود دارد که می‌تواند در قیمت‌ها اثرگذار باشد و آن تقاضا است؛ هر زمان که تقاضا از عرضه بیشتر باشد احتمال افزایش قیمت‌ها وجود دارد همچنان که در بازار سکه مشاهده می‌شود هر قطعه سکه تمام بهار آزادی بیش از ۵ میلیون تومان حباب دارد یعنی قیمت واقعی طلای سکه از قیمت فروش آن کمتر است به این دلیل که عرضه نتوانسته تقاضا را پوشش دهد؛ اما در اینجا قیمت طلا ثابت است یعنی اگر بخواهید طلای آب شده خریداری کنید با همان فرمول بالا محاسبه خواهد شد.

روش‌های پیش‌بینی قیمت طلابر اساس عواملی که ذکر شد برای پیش‌بینی قیمت طلا از یک طرف باید روند انس جهانی را در نظر گرفت؛ اتفاقاتی نظیر تغییرات نرخ بهره بانک‌های مرکزی به ویژه فدرال رزرو آمریکا و رخدادهای سیاسی و اقتصادی جهانی می‌تواند بر روی قیمت انس اثرگذار باشد.

از طرف دیگر قیمت تغییرات قیمت دلار نیز اثر آنی در بازار سکه و طلا دارد؛ در هفته‌های اخیر با صعود قیمت دلار، سکه نیز تا بالای ۳۴ میلیون تومان رسید اما با حرکت نزولی دلار قیمت طلا و سکه نیز کاهش یافت.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

بنابراین برای پیش‌بینی قیمت طلا و سکه بررسی روند این ۲ عامل نقش اساسی خواهد داشت. بهترین زمان برای خرید طلا چه زمانی است؟زمانی که بازار طلا روند با ثباتی را طی می‌کند بهترین زمان خرید طلا و سکه است، در همین رابطه نادربذرافشان رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در یک گفت و گو با اقتصاد آنلاین با بیان اینکه زمانی که قیمت‌ها در طول یک ماه ثبات دارند مردم می‌توانند به راحتی مبادلات خود را انجام دهند. اما باید توجه داشت ورود به بازار طلا برای خرید در زمان‌هایی که قیمت‌ها التهاب دارد کار درستی نیست؛ اگر به روند یک ماه اخیر بازار هم نگاه کنیم روز ۱۴ بهمن ماه قیمت هر گرم طلا تا مرز ۳ میلیون تومان نیز رسید اما امروز طلا ۱۳۰ هزار تومان در هر گرم ارزان‌تر از آن زمان است.

چگونه طلا بخریم؟برای خرید طلا چند انتخاب دارید؛ خرید زیورآلات طلا مانند النگو، گردنبند و...، خرید سکه، خرید طلای آب شده یا سرمایه‌گذاری در صندوق طلا. برای خرید زیورآلات طلا بهتر است به واحدهای صنفی مجوز دار مراجعه کنید و از خرید طلا به صورت اینترنتی یا اشخاص پرهیز کنید. نکته مهم در خرید طلا توجه به نو بودن یا دست دوم بودن آن است.

طلای دست دوم به دلیل استفاده مکرر ممکن است دارای خش‌های باشد به ویژه مصنوعاتی مانند گردنبند یا دست بند خط و خش هایی در قفل دارند. قیمت محصولات طلا بر اساس ۵ آیتم محاسبه می‌شود؛ وزن طلا، اجرت ساخت، درصد سود و قیمت گرم طلا همچنین مالیات. برای خرید طلا باید بدانید که سود فروشنده ۷ درصد است اجرت ساخت طلا نیز بر اساس محصولی که خریداری می‌کنید متفاوت است در بازار طلا می‌تواند زیورآلاتی پیدا کنید که اجرت ساخت آنها ۱۵۰ هزار تومان باشد.

در خرید طلا توجه داشته باشید که می‌توانید برای اجرت و سود فروشنده چانه زنی کنید و با هم به توافق برسید. نکته مهم در خرید طلا مالیات آن است؛ مالیات طلا تنها ۹ درصد است که فقط از اجرت، حق‌العمل و سود این کالا دریافت می‌شود بنابرین اصل طلا مشمول مالیات نمی‌شود. آیا سرمایه گذاری در طلا امن است؟خرید طلا همواره یکی از امن‌ترین سرمایه‌گذاری‌های بازار بوده است

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین