|

چک برگشتی

خبر جدید از چک های برگشتی | آمار چک های برگشتی در سال ۱۴۰۲

طبق آمار‌های بانک مرکزی، آمار چک‌های برگشتی در اسفند سال گذشته از لحاظ تعداد ۸.۷ درصد و از لحاظ مبلغ ۱۱.۷ درصد ثبت شده است.

خبر جدید از چک های برگشتی | آمار چک های برگشتی در سال ۱۴۰۲
کد مطلب : 44404

خبرنگار علی طاهری

خبر جدید از چک های برگشتی | آمار چک های برگشتی در سال ۱۴۰۲

بانک مرکزی به‌تازگی جدیدترین اعداد و ارقام از وضعیت چک‌های مبادله‌ای در پایان اسفند ۱۴۰۲ را در وب‌سایت رسمی خود منتشر کرده است. بررسی داده‌های منتشرشده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که در آخرین ماه سال گذشته، آمار چک‌های مبادله‌شده، هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ مبلغ، نسبت به بهمن‌ماه افزایش یافته است. با وجود این، نسبت چک‌های برگشتی کاهشی شده است.

به علاوه، محاسبات نشان می‌دهند در طول سال گذشته، حدود ۹۵ میلیون فقره چک به ارزش ۷۲.۵ هزار هزار میلیارد تومان مبادله شده است که از این تعداد ۸.۳ درصد از آن‌ها برگشت خورده‌اند. نسبت مبلغ چک‌های برگشتی به کل چک‌ها نیز به ۱۱.۵ درصد می‌رسد.

آخرین آمار چک‌های برگشتی در سال ۱۴۰۲

افزایش استفاده از چک در مبادلات

بر اساس آمار‌هایی که بانک مرکزی منتشر کرده است، در اسفند ۱۴۰۲ مجموعاً ۹.۱ میلیون فقره چک بین فعالان اقصادی مبادله شده که این رقم ۹.۲ درصد بیشتر از بهمن آن سال بوده است. همچنین تعداد چک‌های مبادله‌ای در مقایسه با اسفند ۱۴۰۱ نیز با افزایش ۵.۷ درصدی همراه شده است.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد ارزش کل چک‌های مبادله‌شده در اسفند سال قبل بیشتر از ۶۹۲ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم نسبت به ماه قبل از آن، رشدی ۱۵.۹ درصدی پیدا کرده است. مقایسه مبلغ چک‌های مبادله‌شده در اسفند ۱۴۰۲ با دوره مشابه سال ۱۴۰۱ نیز از رشد ۱۷.۸ درصدی این رقم حکایت دارد.

نصف چک‌ها در سه استان مبادله شدند

طبق گزارش بانک مرکزی، در اسفند ۱۴۰۲ بیش از نیمی از کل چک‌ها در سه استان مبادله شده‌اند. تهران با ۳۲.۸ درصد، اصفهان با ۱۱ درصد و خراسان رضوی با هفت درصد، بیشترین سهم از چک‌های مبادله‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

از نظر مبلغ چک‌ها نیز این سه استان به‌ترتیب ۴۹.۸ درصد، ۷.۶ درصد و ۵.۳ درصد از آمار چک‌های مبادله‌ای را به خود اختصاص دادند که جمع این نسبت‌ها به ۶۲.۷ درصد می‌رسد.

آمار چک‌های برگشتی کاهشی شد

با استناد به گزارش منتشرشده از سوی بانک مرکزی، در اسفند سال گذشته حدود ۷۸۹ هزار فقره چک برگشت خورده که مبلغ این چک‌ها به بیشتر ۸۱.۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد. به این ترتیب، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌ها معادل ۸.۷ درصد بوده و این نسبت از نظر مبلغی نیز ۱۱.۷ درصد ثبت شده است. همچنین این نسبت‌ها در مقایسه با بهمن ۱۴۰۲ به‌ترتیب ۰.۵ واحد درصد و ۰.۶ واحد درصد کاهش یافته‌اند.

گیلان خوش‌حساب‌ترین استان شد

بررسی وضعیت چک‌های برگشتی به تفکیک استان‌ها نیز نشان می‌دهد استان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۲.۸ درصد همچنان بیشترین آمار برگشت خوردن چک‌ها را تصاحب کرده و استان‌های کردستان با ۱۱.۷ درصد و خراسان شمالی با ۱۱.۴ درصد، در ادامه این فهرست ایستاده‌اند. این در حالی است که استان گیلان با نسبت چک‌های برگشتی ۷.۱ درصدی، لقب خوش‌حساب‌ترین استان را به خود اختصاص داده است.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین